مرجع آموزش هنرهای دستی

پازل های سه بعدی فرهنگ و تمدن

مایلید در آستانه ی نوروز کدام گزینه روی سایت ارائه شود ؟

مشاهده ی نتایج

  • * اخبار هنرهای دستی *
  • دسته‌بندی نشده
  • طراحی دکوراسیون
مجله زندگي سالم
آموزش سبزه عید
 
خاک مخصوص کاکتوس و تراریوم
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : چهارشنبه, ۱۹ تیر ۱۳۹۲
دیدگاه‌ها خاموش
      2,542 مشاهده

خاک مخصوص کاکتوس و تراریوم

تراریوم ها انواع گوناگونی دارند که با توجه به نوع گیاهی که در انها کاشته شده است از یکدیگر متمایز می شوند. نوع گیاه ، بستر کشت و شرایط نگه داری همه به نوع گیاه کاشته شده بستگی دارند.در اینجا تراریوم زیر که تصویری واقعی از معنی حقیقی تراریوم یعنی باغ شیشه ای است را به شما آموزش خواهم داد.

تراریوم باغ شیشه ای

نحوه کاشت تراریوم 

۱-  هنگام کاشت یک تراریوم ابتدا باید نوع گیاهان خود را انتخاب کنید . این گیاهان به دو دسته ی آپارتمانی و کاکتوس ها تقسیم می شوند.

گیاهان آپارتمانی : در صورت انتخاب این نوع گیاهان که در شکل بالا می بینید به دلیل رطوبت پسند بودن گیاهان اپارتمانی باید برای شیشه ی مورد نظر خود یک در شیشه ای تهیه کنید تا در اوقاتی از شبانه روز بتوانید با بستن در ظرف رطوبت ایجاد شده توسط گیاهان را در ظرف محبوس کنید.

کاکتوس ها : در صورت انتخاب کاکتوس برای کاشت در شیشه که به آن دزرتاریوم گویند نیازی به تهیه ی در شیشه ای نیست چرا که کاکتوس ها نیازی به رطوبت ندارند.

۲-  بعد از انتخاب گیاهان نوبت به اماده کردن بستر کشت می رسد که شامل ۳ لایه مواد مختلف است و در شکل زیر نمایش داده شده است.

تراریوم باغ شیشه ای

لایه ی زهکش : پوکه معدنی مناسب ترین ماده برای این لایه می باشند . حضور این لایه از اشباع بیش از حد خاک که باعث پوسیدگی ریشه و از بین رفتن گیاهان می شود ممانعت می کند. با توجه به اندازه ی تراریوم انتخابی ضخامت این لایه باید بین ۱/۵ تا ۵/۵ سانتیمتر باشد. ( این لایه با شماره ۱ در شکل نشان داده شده است. )

لایه میانی : یک لایه پرلیت که برای ایجاد رطوبت در خاک بسیار مناسب است. ( این لایه با شماره ۲ در شکل نشان داده شده است. )

لایه فوقانی : گیاه در واقع در این لایه می روید و نباید خاک حاصلخیزی داشته باشد چرا که با رویش سریع گیاه روبرو خواهیم بود و این فرم تراریوم ما را به هم می ریزد. بنابراین می توانید از خاک های آماده ی مخصوص تراریوم در فروشگاه های متخصص کاشت و فروش تراریوم استفاده کنید. ( این لایه در شکل با شماره ۳ نمایش داده شده است. )

۳- اکنون باید گیاهان را به ترتیب و با سلیقه در شیشه بکارید . برای این کار ابتدا گیاه را از گلدان خارج کرده خاک ریشه ی آن را بتکانید و سپس آن را در خاک آماده شده فرو کنید.

نکته : پس از کشت در ظرف را بسته و تا ۲۴ ساعت بعد از باز کردن در آن خودداری کنید.

این آموزش از کتاب تراریوم نوشته ی مهندس ساناز اعظم انتخاب شده است.

FacebookGoogle+LinkedInTwitterShare


[ موضوع ] : تراریوم
[ برچسب ها ] : , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟
 
عروسک بافتنی
دانلود الگو چرم دوزی کیف چرم دست دوز
آموزش کیف چرم ریشه ای
فیس بوک آی هدیه