مرجع آموزش هنرهای دستی

آموزش بافتنی پروین

کدامیک از ژورنال های بافتنی زیر را می پسندید ؟

مشاهده ی نتایج

آموزش چرم دوزی
 • * اخبار هنرهای دستی *
 • دسته‌بندی نشده
 • طراحی دکوراسیون
آموزش خیاطی توسط خانم عمرانی
 
خیاطی به روش مولر (۱)
نویسنده : مدیر سایت
تاریخ : یکشنبه, ۱۰ شهریور ۱۳۹۲
      14,570 مشاهده

اموزش خیاطی مولر (۱)
مشکل ترین بخش خیاطی طراحی الگوی لباس است . حتما کارتون سیندرلا رو همتون دیدین و اون قسمتی که سیندرلا برای رفتن به جشن پادشاه برای خودش لباس می دوزه توجه شما رو جلب کرده که چطور پارچه رو می پیچه دور مایکن و برش میزنه … درواقع اون از خیاطی به روش مولر استفاده میکنه .

خیاطی به روش مولر


از مهم ترین روشهای ترسیم الگو متد مولر می باشد که موسسه آلمانی میشل مولر و پسران مبدع آن است در این متد الگو توام با سایز بندی و رسم هر الگو با توجه به آناتومی بدن  پوشنده و مدل مشخص می شود که نتیجه آن لباس بدون پرو و با حداقل زمان تهیه می شود.

خیاطی به روش مولرخیاطی به روش مولرخیاطی به روش مولر

طریقه اندازه گیری دامن

برای تمام مدلها سفارش دهنده باید با لباس زیر مناسب همان لباس اندازه گیری می شود بعد از بستن نوار دو سانتی به دور کمر با چرخش مختصر متر دور کمر اندازه گیری می شود .  برای اندازه گیری دور باسن در افراد نرمال متر در پشت از روی برجسته ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد باسن قرار میگیرد اختلاف دور کمر و باسن در افراد نرمال ۲۸ سانت می باشد.

توجه: برای افرادی که شکم بزرگ و برجسته دارند متر در پشت از روی برجسته ترین قسمت باسن و در جلو در امتداد باسن و از روی طلق و یا خط کش که روی برجستگی شکم گذاشته ایم رد می شود .

برای قد باسن متر از زیر نوار ۲ سانتی در قسمت پشت تا برجسته ترین قسمت باسن که معمولا این اندازه بین ۲۲-۱۸ سانت می باشد و در افراد نرمال برابر با ۱/۸ تمام قد می باشد .

برای اندازه گیری قد دامن از زیر نوار در جلو تا قد دلخواه و یا به تناسب مدل و با پوشیدن کفش باشد.

توجه داشته باشید برای افراد چاق و دارای ایرادات اندامی به ۳ قد دامن جلو و پهلو و پشت تا زمین و بدون کفش نیاز داریم.

طریقه رسم الگوی اولیه دامن تنگ

ابتدا ۴ اندازه گرفته شده را در جدول گذاشته و ۱/۲ و  ۱/۴   اندازه های عرض بدن را بدست آورده از نقطه ۱ روی خط عمود سمت چپ کاغذ تا نقطه ۲ قد باسن و قد دامن تا نقطه ۳ را علامت زده و از این نقاط ۳ خط عمود به سمت راست رسم کنید خطوط کمر و باسن و لبه دامن بدست می آید از نقطه ۲ روی خط باسن تا ۴ برای افراد نرمال و پارچه های نازک ۲⅟ باسن بعلاوه یک سانت و افراد چاق و پارچه های ضخیم ۲⅟ باسن بعلاوه ۲ سانت می شود از نقطه ۴ عمودی به لبه دامن و خط کمر رسم کنید خط وسط پشت ۶ به ۵ بدست می آید برای خط پهلو از ۲⅟ خط باسن نقطه ۷ به خط کمر و لبه دامن عمود کنید کار دامن کامل می شود. ۲⅟ اختلاف کمر و باسن الگو در پهلوها و ۲⅟ باقیمانده برای رسم قطر پنسهای جلو و پشت دامن منتقل می شود نقش پنسها در الگو برای دادن فضای کافی به قسمتهای برجسته بدن می باشد در نتیجه در قسمت پشت دامن دو پنس و در جلو یک پنس در افراد نرمال ایجاد می شود.

اختلاف کمر و باسن ۱۴ سانت می باشد۲⅟  این مقدار در پهلوها می باشد به طوریکه ۹به ۱۰ مساوی ۴ سانت در جلو و ۱۱به ۹ مساوی ۳ سانت در پهلوی پشت داخل می شویم برای برجستگی باسن در پشت کمتر داخل می شویم تا فضای بیشتری برای باسن باشد هلال پهلو را بوسیله پیستوله از نقاط ۱۲و۱۳ که یک سانت بالاتر از نقطه ۱۰و۱۱ می باشد تا نقطه ۱۴ رسم کنید برای آزادی باسن همیشه از نقطه ۷ مساوی ۵-۴ سانت بالا رفته و برای هلال پهلو یک سانت از خط کمر بالا می رویم.

خط کمر جدید را بوسیله پیستوله از نقاط ۱۲و ۱۳ با هلال مختصر به ۱و۶ وصل کنید. برای رسم پنس جلو از ۱۳ مساوی ۸-۶ سانت داخل شده نقه ۱۵ بلندی پنس جلو ۱۰-۸ سانت و قطر ۲ سانت می باشد نقطه ۱۶و۱۷  در ⅓ خط کمر(۶و۱۲) قرار دارد از نقطه ۱۷ به طرفین ۵/۱ سانت علامت زده پنسی به بلندیی ۱۵ تا ۱۳ سانت و قطر ۳ سانت و از نقطه ۱۶ به طرفین یک سانت علامت زده پنسی به قطر ۲ سانت و بلندی ۱۳-۱۱ رسم کنید توجه داشته باشید تمام پنسها با انحنای داخلی و بوسیله پیستوله رسم می شود تا فضای کافی به عضله شکم و برجستگی باسن داده شود تا بعد از دوخت دامن روی بدن بخوابد .

تمام مدلهای دامن روی الگوی اولیه رسم می شود.

الگو دامن تنگ ساده

طریقه دوخت و برش دامن:

بعد از رسم الگو خط پهلو را چیده وسط جلو روی دولای بسته پارچه و وسط پشت روی دولای باز یا ترکی پارچه قرار می گیرد

زاپاس پهلو ۲-۵/۱ سنت و خط کمر یک سانت و لبه دامن ۳-۲ سانت می باشد

پنسها را از خط کمر تا نوک دوخته می شود بعد از دوخت زیپ رد وسط پشت درز پهلوها دوخته می شود بعد از اتوی درزها و پنسها نوار کمری دوخته می شود بطوریکه قبل از دوخت کمر دامن ابتدا چرخ می شود تا قدری جمع شود و نوار کمری بصورت قدری کشیده به کمر دامن می دوزیم پنسها روی بالشتک اتو میشود تا فرم هلالها حفظ شود، پهلوها از کمر به پائین دوخت می شود و در آخر پائین دامن دوخت می شود.

نوار کمری بطول دور کمر بعلاوه ۶ سانت و عرض ۸-۶ سانت می باشد برای پارچه های نازک تمام نوار کمری لائی داده می شود و پارچه ی ضخیم به ۲⅟ عرض نوار لائی داده می شود ضخامت لائی و پارچه باید متناسب هم باشد.

ایرادات اندامی:

۱- شکم بزرگ

افرادیکه شکم بزرگ  برجسته دارند بعد از رسم الگوی اولیه پنس جلوی دامن به ۲⅟  کمر منتقل می شود و از انتهای باسن خطی بموازات خط باسن رسم کنید و اختلاف قد دامن جلوی الگو و بدن را بعد از چیدن خط جدید بصورت اوزمان ایجاد کنید تا فضای کافی داده شود و لبه دامن صاف بایستد .

۲- افرادیکه باسن صاف و مسطح دارند

در الگو از خط وسط پشت ۲-۵/۱ سانت پائین آمده با هلال به پهلو وصل می کنیم .

۳- افرادیکه کمر پهن دارند

اختلاف کمر و باسن این افراد خیلی کم می باشد و قطر پنسها کمتر می شود در کمر پشت یک پنس و در فاصله ۲⅟ کمر رسم می شود .

منبع : سایت تخصصی کوک

b9e7baef4 آموزش سرمه دوزی مدرن 3

برای بهره مندی از آموزش های بیشتر و مدل های زیبای مجله کوک می توانید این مجله را از لینک زیر خریداری کنید .

خرید اینترنتی مجله کوک۳۸


مجله کوک 38

FacebookGoogle+LinkedInTwitterShare


[ موضوع ] : خیاطی
[ برچسب ها ] : , , , , , , , , , , , , , ,
نظر شما در مورد اين پست چيست ؟
۱۳ دیدگاه نوشته شده است! می توانید دیدگاه خود را بنویسید

 • سلام.تازه میخوام خیاطی رو شروع کنم ولی نمیدونم چه متدی واقعا خوبه به نظر میرسه متد مولر نسبت به متد متریک ,وحید و…. بهتر باشه و لباس شیکتر آماده بشه اما برای من که تازه میخوام شروع کنم به نظرتون متد مولر مناسبه؟؟؟ لطفا راهنمایی کنید مرسی

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ آذر ۱م, ۱۳۹۳ ۱۰:۲۳:

  سلام دوست عزیز
  متد مولر بسیار استاندارد و حرفه ای است اما برای شما که تازه قصد ورود به حوزه ی خخیاطی را دارید متد متریک آسان تر و شیرین تر خواهد بود . مضاف بر اینکه خانم عمرانی این متد را بسیار شیرین و راحت درس می دهند . دی وی دی های اموزش خیاطی خانم عمرانی را می توانید در آی هدیه خریداری کنید .

  [پاسخ]

  پاسخ دادن

 • *از این که با مجله شما آشنا شدم بسیار خوش حالم امیدوارم که بتوانم از مطالب بیش تر و بهتری بهرمند شوم با تشکر مریم 

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ شهریور ۱۶م, ۱۳۹۲ ۱۷:۳۲:

  مریم جووون ما چاکر دربست شما هم هستیم از اینجا تا اونجا …..

  [پاسخ]

  پاسخ دادن

 • ممنون از اموزش عالی تون. لطفا از این اموزشها بیشتر بگذارین

  [پاسخ]

  مدیر سایت پاسخ در تاريخ شهریور ۱۲م, ۱۳۹۲ ۱۰:۵۸:

  حتما عزیزم این آموزش ها ادامه دار و یا به اصطلاح سریالی هستند …. حتما بیا بقیه شو را هم مطالعه کن در طول زمان.

  [پاسخ]

  پاسخ دادن

 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


  5 + = چهارده

   
  دانلود الگوهای چرم دوزی
  دانلود تقویم آی هدیه
  انجمن پرسش و پاسخ آی هدیه
  فیس بوک آی هدیه
  استفاده از مطالب سايت آی هدیه فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. اینستاگرام آپارات فیس بوک Copyright © 2012 - 2015 ihedieh.com , All rights reserved